NASIL BEĞENİRSİNİZ?
SEMRA AKYÜZ

SEMRA AKYÜZ

Püskül

NASIL BEĞENİRSİNİZ?

18 Şubat 2019 - 13:44

Bir zamanlar daha kimse buralarda yokken, her yer Facebook’un sürülmemiş, ekilmemiş tarlası iken, biz sadece isim benzerlerinden arkadaşlar ediniyorduk.
Şimdi herkes Facebookta. Köyde yaşayan babam; köyde kalan birkaç yaşıtının, (gençlerden bahsetmiyorum bile) “muhabbete katılmayıp, ellerinde telefonla meşgul olduklarını” söylüyor.
Eskiden çayına, kahvesine dönen okeyler, tavlalar, dominolar şimdilerde; beğeniler, söylemler ve fotoğraf görselliğine dönmüş. Zaten köyde kalan üç beş kişide artık sohbet etmiyor diyebiliriz.
Gençlerde kendi memleketinden uzakta okuyor, yaşıyorlar. Her birimiz başka şehirlerde memleket hasreti çekiyoruz. Başka hayatlarda başka arkadaşlarımız var.
Şimdiki hayatlarımızda, tek bir tuşla ilkokul arkadaşlarımızın, öğretmenlerimizin, teyzemizin, amcamızın, dayımızın, kardeşimizın, yepyeni hayatlarda edindiğimiz arkadaşlarımızın en önemli anlarına, anlık mutluklarına erişebiliyoruz.
Yazılarımdan ziyade fotoğraflarımın beğeni alması aslında insanların görselliğe, okumaktan, yorumlamaktan daha düşkün olduğunu gösteriyor.
Sizce bu hayatlar, bu beğeniler gerçek mi? Aslında gerçekliği değil de sahiciliği hakkında gerçekten şüphelerim var.
Facebook sürüldü, ekildi, şimdide biçimleniyor. İşte bu görselliğin içinde tip tip beğeniciler var. Bende kendi gözlemlerim ve izlenimlerimle bu beğenicileri kategorilere ayırdım. Şimdiden söyleyeyim bu yazdıklarımın çocuğunu bende yapıyorum.

                          

FACEBOOK BEĞENİCİLERİ;

Hep Beğeniciler: 35-40 yaş üstü çevresini, kendisini seven, her şeyini paylaşmaya çalışan, kalbinde fesatlık bulunmayan tiplerdir. Seni beğenir gerçekten beğenir. Mutlaka hayatında bir izin vardır. Yani ne dediğini, ne göstermeye çalıştığını anlar.
Osursa Beğeniciler: Yaş sınırlamasına gerek yok. Beğeneceği şeyi kimin paylaştığına odaklıdırlar. Paylaşan kişi yalakalık yapmasını gerektirdiği bir kişi ise, ilgisiz alakasız bir paylaşımı bile beğenir. Tanımıyordur, iki laf etmişliği, bildiği yoktur. Hatta konuyla alakası bile yoktur ama beğenir. Osursa ne güzel osurdu diyecek kapasitedeki tipler.
Özlemiş Beğeniciler: Özlüyordur, eskilerden bir kare aklından geçer. Vay be bir gün böyle böyle olmuştu. Hayat değişti, her şey değişti, oda değişti, güzelleşti der. Mis gibi hasret çeker ve beğenir.
Ayıp Olmasın Beğenicileri: Bir beğensem ne olur, taş atıp kolum mu yoruldu? Beğenicileridir kendileri. Bugün iyiliği beğenir yarın kötülüğü anlam bulamazsın, çıkamazsın beğeninin altından. Çıkmana da gerek yok. Bak şimdi o paylaşmış beğenmesem olmazcılar.
Akıllı Beğeniciler: Neyi kimi beğendiğini bilir, ne anlama geldiğini bilir. Kişi kendini bilirse herkesi bilir.
Beğeni Beğeniciler: Beğeniye beğeniyle cevap verirler. Unutmuşlardır varlığınızı, arkadaş listesinde olduğunuzu. Bir de bakar ki oralarda bir tanıdık var. Sonra takibe alırlar.
Beğenirsen Beğeniciler: Bir paylaşımını beğenirsen senin paylaşımını beğenirler.
Tavırlı Beğeniciler: Bu tipler beğenmeyerek tavır aldığını göstermeye çalışırlar. Aynı havayı bile solumadığımız insanların, kilometrelerce öteden ne tavrı aldıkları merak konusudur.
Adamsın Beğeniciler: Bir lafa bakarım laf mı diye, birde adama bakarım adam mı diye düşünen beğeniciler. “Vayy bizim sümüklü Püskül bir zamanlar sümüğünü çekemiyordu. Şimdi ne resimler paylaşıyor, ne yazılar yazıyor” diye düşünüp beğenmezler.

Ne demiştik? Beğenmezsen çatlamam!  Öyle ya da böyle hepimizin en çok da benim içimden geçenler bunlar. Alabildiğinizi alın kalan bana kalsın.
Görseli bir tıkla beğenmek ne kadar kolay olsa da, bence yazmak daha eğlenceli. Beğenenlere de yorum yapanlara da teşekkürü borç bilir sevgilerimi sunarım.

                          

YORUMLAR

  • 0 Yorum