DÜNYA KAÇ BUCAK
SEMRA AKYÜZ

SEMRA AKYÜZ

Püskül

DÜNYA KAÇ BUCAK

25 Şubat 2019 - 11:07

Eskiler, birileri evlendiğinde ‘Dünya evine girmek’ diye bir deyim kullanırlardı. Evet doğru dünya evine girmiş oluyorsun.

Ananın evinde sıcacık yatağından sıcacık eve uyanırken evin ısınmasını düşünmüyorsun. Ama dünya evine girdiğinde o dereceden sen sorumlusun. Bu iki taraf için geçerli ama tabi katıksız odun olup erkekliğine dem vurmayan bireylere iki çift laf yerine taşı gediğine oturtmayı çok isterdim.

Ananın evinde kahvaltı, öğle yemeği, akşam yemeği hazır oluyor. Dünya evine girdiğinde; ana sen olduğun için diğer bireyde anasız kaldığı için sabah, öğle, akşam yemeğini sen düşünüyorsun.

Ananın evinde kapı cam temizliği, dip tırnak mutfak temizliği diye bir şey düşünmüyorsun. Zaten diğer birey hiç görmemiş mutfak tezgâhına çorabını koyabilecek kıvamda bir yaratık olacak kadar görmemiş birey oluyor. Dünya evine girdiğinde, dünyalılardan kendi cinslerin en çok bu ayrıntılara kafa yorduğu için sen de yorucu bir dünya sisteminde mecbur hissediyorsun.

Ananın evinde, giyim kuşamına evlenecek kız gözüyle kendin bakarken, karşı cins hazıra konmaya alışıyor. Haliyle o dünya evine girdiğinde, yine sistemin seninle aynı cinsleri, karşı cinsin ütüsüz kıyafetleri senin suçunmuş gibi görüyor.

Ananın evinde yani benim anamın evinde çiçek sulamak diye bir şey eğlenceli ve serinletici bir şey iken, dünya evine girdiğinde, karşı cins sadece balkondaki kendi limon ağacını sulayabiliyor. Ona söyleyin o limon ağacını bir gün balkondan atacağım.

Ananın evinden dünya evine girdiğinde; hemcinslerin karşı cinslerin ezikliğini anlamıyor. Üstüne birde karşı cinsleri koruyorlar.

                          

Dünya evine giriyorsun yavrucuğum, o dünyalıya dünya kadar iş yapıyorsun. Birde demez mi benim anamda yapıyordu, sen gibi çene çalmıyordu. Al sana bir dünya derdi daha! Sen o kadar yaparsın, kıymet vermesin. Yok efendim o çamaşır makinesini o uyurken çalıştırmayacakmışsın da süpürge rahatsız ediyormuş da… Kalk kardeşim kalk sabah erkenden uyan bana bir kahvaltı hazırla değil mi?

Ananın evinde yaptığın yemek hakkında hep iyi yorumlar alırken dünya evinde yaşadığım bireyin, anasının yaptığı yemekleri, anası yemek yapmayı unuttuğu halde bir türlü beceremezsin! Dünya kadar yemek yaparsın dünyayı yer, ardından iki yumurtayı illa kırar.

Ananın evinden dünya evine girdiğinde aslında dünyanın kaç bucak olduğunu görüyorsun yavrum. Sen kadınsın, kardeşin erkek sen ele güne karışacaksın, erkek el getirecek. Sen dünya evine girip kaç bucak olduğunu göreceksin o karşı cins; dünyayı bucak bucak yattığı yerden yiyecek.

Feministlik mi dediniz? Ne çıkar iki işin ucundan tutsa? En sevdiği gömlek ve pantolon kalmadı, ev paspas doldu, balkonun yerleri silinmekten harap oldu.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum