UMUDUNU YİTİRME !
SELÇUK DANİŞMANT

SELÇUK DANİŞMANT

Farkında Yaşam

UMUDUNU YİTİRME !

18 Eylül 2019 - 21:14

Yaşarken ölen insanları duydunuz mu? Hani kendilerinden geçmiş sadece fiziksel faaliyetleri için yaşayan ve umutlarını yitirmiş insanları…

Bu insanlar cesaretleri olmadığı için kendi hayat sorumluluklarını da üzerine alamazlar. Ve yaşadıkları her olay için ya çevrelerini ya da kaderlerini suçlarlar. Bu insanlar bedel ödemeden kaçıp sorumluluk almadan yaşadıkları için herkesin de öyle olmasını isterler ve sizin de enerjinizi yiyip bitirirler. Hevesle, büyük bir coşkuyla, fikrinizi eyleme geçirmekten bahsedersiniz, sizin bütün enerjinizi iki dakikada bitirir, eğer ki sizde kendinizi onlara kaptırırsanız bir bakmışsınız omzunuz düşmüş, kafanız öne eğilmiş, hayalleriniz ve umutlarınız sönmüş hale gelir.

Umut her şeyin başıdır, eskiler “Umut, fakirin ekmeğidir” derler… Hayatta her şeye ulaşmayabilirsiniz, ama umudunuz yoksa hiçsiniz, umudunuz yoksa hayalleriniz yok olur, hedefleriniz olmaz, inancınız olmaz… Yani rüzgarın savurduğu yaprak gibi bir o yana bir bu yana savrulursunuz.

Yaratıcının bizlere bahşettiği zaman, güç, kuvvet asla boşuna değildir, dolayısıyla bunları kullanmamak ve işin kolayına kaçıp umutlarını öldürmek bir nevi nankörlüktür.
Umut yoksa hiçbir şey yoktur, kalp atmaz, heyecan olmaz, umut varsa her şeyin olma ihtimali vardır.

Umutla ilgili bir hikaye aktarmak istiyorum “Dört mum yavaşça yanıyordu. Ortam çok sessizdi, konuşmaları duyuluyordu.
İlki konuştu:
- Ben BARIŞIM. Hiç kimse benim yanık kalmamı sağlamaya çalışmıyor, inanıyorum ki söneceğim.
İkinci mum:
- Ben İNANCIM. Neredeyse herkes, beni artık gerekli görmüyor. O nedenle daha fazla yanık kalmama hiç gerek yok.
Üçüncü mum da:
- Ben SEVGİYİM. Yanık kalmak için gücüm yok. İnsanlar beni bir kenara bıraktı ve önemimi anlamadı Kendilerine en yakın olanları bile sevmeyi unuttular, dedi ve o da söndü.
Ansızın bir çocuk odaya girdi ve üç mumun sönük olduğunu gördü.
-Neden yanmıyorsunuz? Sizin sonuna kadar yanmanız gerekir, dedi ve ağlamaya başladı.
Dördüncü mum çocuğa döndü ve:
-Korkma ben hala yanıyorum. Diğer mumları yeniden yakabiliriz. Ben UMUDUM, dedi.
Parlayan gözlerle çocuk, umut mumunu aldı ve diğer mumları tekrar yaktı.”
YETER Kİ UMUDUNU YİTİRME!

                          

 

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Misafir
    2 yıl önce
    Yazınız çok güzel ve çok akıcı olmuş.Okuyan herkesin içinde bir umut ışığı yanmasına vesile olacağınıza şüphem yok.Bu 4 mumu gayretle yanık tutmak için çaba sarfedenlerin ilk söndürülen mumu umut olunca maalesef diğer üçü birleşse de gücü o tek mumu yakmaya yetmiyor.Kimsenin umut ışığının sönmemesi dileğiyle sizi tebrik ediyorum.