SENİN VİZYONUN NE?
SELÇUK DANİŞMANT

SELÇUK DANİŞMANT

Farkında Yaşam

SENİN VİZYONUN NE?

09 Mayıs 2019 - 23:14

Hayatın sırrı ne? Sırrı bilmiyorum ama bildiğim bir şey varsa o da hayatın bir başının ve sonunun olduğu. İşte bu başı ve sonu olan yolculukta arayı neyle doldurduğumuz ise yaşamımızın ne kadar kaliteli olduğunu belirliyor.
Sadece hayatta kalmaya mı çalışıyoruz? Yoksa bu arayı yaşanabilir şeylerle mi dolduruyoruz?

Bazı insanlar vardır rüzgâr bizi nereye götürürse oraya gidelim derler. Bu insanlar; başkalarının başarılarını izleyip sonradan onlar hakkında, onların başarıları hakkında türlü türlü söylemlerde bulunurlar. “Yok efendim onun şöyle şansı yaver gitti, yok böyle oldu, zaten o doğarken her şey hazır doğdu, imkânı vardı, şartlar ondan yanaydı, rüzgâr onun yönünde esiyordu, vs. gibi.”  Bu insanlar hep başkalarının başarıları hakkında olumsuz konuşmakla birlikte, kendi hayatlarında da sürekli söylenmeyi, başkalarını ve dışsal faktörleri suçlamayı tercih etmektedirler. Maalesef hayatlarını söylene söylene, şikâyet ederek ve yaşamlarını hiçbir şey yapmadan heba etmektedirler.

Bazı insanlar da vardır ki rüzgârı arkasına alabilen insanlardır. Bu insanların ortak özellikleri; başka insanların başarılarını eleştirmekle vakit kaybetmemek, kişilere takılıp kalmamak, dışsal faktörlere söylenmek yerine onların kendi gelişimine bir katkı olduğunu fark etmeleridir.

                          

İşte bu insanlar yaşam yolculuklarını hep anlamlı kılmışlardır. Nasıl mı? Hayallerinin peşinde koşarak… Yani hayallerini hedefe çevirerek kendi vizyonlarını oluşturmuşlardır. Bu sayede hayatlarını anlamlı hale getirmiş ve bu sayede söylenmenin verdiği negatif enerjiyle hayatlarını zehirlemekten kaçınmışlardır.
Hayatımızda bir vizyonumuz varsa neler mi olur? Hayatımızın sorumluluğunun elimizde olduğunu anlarız. Her an yaptıklarımız bize daha çok keyif verir. Çünkü her günümüzün ve eylemlerimizin bir anlamı olur. Kişilere ya da olaylara takılı kalmak yerine hedeflerimiz doğrultusunda ilerleriz.

Peki, doğru hedefi nasıl belirleriz? Doğru hedefler koyabilmek için ilk adımımız kendimizi tanımak olmalı. Öz farkındalığımız yoksa, kendimizi tanımıyorsak doğru hedefte koyamayız.

Takibe devam ederseniz doğru hedef belirleme ile ilgili yazımı da okuyabilirsiniz.
Sevgi ile kalın.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum