BENİ ANLAYABİLİYOR MUSUN?
SELÇUK DANİŞMANT

SELÇUK DANİŞMANT

Farkında Yaşam

BENİ ANLAYABİLİYOR MUSUN?

12 Mart 2019 - 12:11

Ne demişler hayvanlar koklaşa koklaşa, insanlar konuşa konuşa anlaşırmış.  Gerçekten de öyle mi acaba? Ya da günlük hayatımız içerisinde ne kadar bu kurala uygun hareket etmeye çalışıyoruz?

Gerçekten iletişimi tek anlaşma yolu olarak görebiliyor muyuz.? Günlük hayatımız içerisinde iletişim kurmaya ne kadar özen gösteriyoruz?

Benim kişisel kanaatime göre insanlar maalesef etkili iletişim kurabilmek için hiçbir şey yapmıyorlar.

Gün içerisinde yaşadığınız sorunlara bir bakın, öyle değil mi gerçekten? Günlük hayat içerisinde insanların birçoğu maalesef sadece doğru iletişim kuramadıkları için ciddi sorunlar yaşamakta.

Oysa ki tek anlaşma yolu iletişim olmalı. Bunu okurken eminim bir çoğunuz herkesle iletişim kurmak mümkün olmuyor? Laftan anlamıyor! Ne kadar anlatırsam anlatayım kafası almıyor gibi şeyler düşünüyorsunuz, öyle değil mi?

Halbuki gerçek bu değil. Çünkü iletişimsizlik diye bir şey mümkün değil. Herkesle iletişim kurulabilir.

Ancak herkesin iletişim yolu farklı. Biz ise konuşurken hep karşı tarafın değil kendimizin algılayabileceği şekilde konuşuyoruz. Herkesin algısı o kadar farklı ki kendi anlayabileceğimiz şekilde konuştukça bir değil binlerce defa aynı şeyi anlatsak maalesef sağlıklı bir etkileşim söz konusu olmaz.

                           

Oysaki Mevlana’nın da dediği gibi “Her canlı ayrı bir alemdir.” Öyle ise her insan farklı şekilde algılar ve kendisini bu doğrultuda ifade eder.

Karşımızdaki insanlar ile etkili iletişim kurmak ve anlaşılmak istiyorsak söylenmeyi bırakmalı ve onların anlayacağı dilden konuşmalıyız.

Etkili iletişimcilerin en büyük sırlarından bir tanesi anlaşılmayı beklemek değil, karşısındakini anlamaktır. İletişimde başarıyı yakalamak istiyorsak karşımızdakinden bizi anlamamızı beklemek yerine önceliğimiz anlamak olmalıdır. Bunun içinse etkin dinleme yapabilmeli, karşımızdakini doğru analiz etmeliyiz. Bu sayede karşımızda bulunan kişinin ne demek istediğini ve nasıl iletişim kurmamız gerektiğini anlar ve ona göre konuşabiliriz.

İletişim sırasında ne kadar çok karşımızdakine uyumlanır ve onun sıklıkla kullandığı kelimeleri kullanarak anlatırsak o da o kadar çok bizi anlayacaktır.
Etkili iletişim kurabilmek yani anlaşılabilmek için altın kurallara dikkat etmeliyiz.

  • İletişimde başarısızlık mümkün değildir.
  • Önce anla, sonra anlat.
  • Etkili iletişimin ilk adımı etkili dinlemedir.
  • Senin ne kadar konuştuğun değil, karşındakinin ne anladığıdır önemli olan.
  • Herkesin kendine ait bir dünya modeli vardır.
  • Sözcükler birer semboldür. İnsanlar kendi öznel deneyimlerine göre tepki verirler.
Eğer iletişimi tek anlaşma çabası olarak görür ve bu ilkeler üzerinde iletişim kurabilirsek. Birçok sorun daha oluşmadan çözüme kavuşacaktır.
 
Sağlıcakla kalın…
 
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum