SALTUK BUĞRA DOĞAN

SALTUK BUĞRA DOĞAN

Fotoğrafların Hikayesi

ÖZGÜRLÜK

17 Ocak 2019 - 11:45

Özgürlük kelimesinin anlamını biliyor musunuz ? Hah işte özgür olmak istiyorum monami. Bedenen olamasam da kafamın içinde özgür olayım. Kafamda ki her soru farklı bir soruyu doğuruyor. Tıpkı aniden kurulan rakı masasında konudan konuya atladığın gibi. Paramparça monami, ufak tefek kırıntılar halinde. Bazen benden kaç tane var acaba diyorum. Topladığında bir ben çıkmıyorum. Kim bilir hangi parçam nerde kayboldu. 
Belki de birer zincir bu parçalarım; kişiye, olaya, anıya ya da ağacın dalında ki meyveye bağlı. Kollarımı açtığımda, mutlu olduğumda zincirlerimi görebiliyorum. Herkesin zincirleri var biliyorum, bir tarafa bağlanan, esir bırakan. Fakat parçalandıkça büyüyorum monami. Parçalanmadan, büyümediğine şahit olduğum için söylüyorum.  Kırmalıyım, kırmalıyız zincirlerimizi. İşte aradığımız anahtar kelime tam da bu.  

                                               

Kendimizi bağladığımız o zincirlerden yapacağımız devrimle kurtulmalıyız. Hem o ünlü kişilerden biri de diyordu ' En Büyük Devrim İnsanın Kendisiyle Olanıdır.'  Sen haritayı silerek başlaya bilirsin. Ben tüm havayı ciğerlerime çekerek.  O maziyi düşünürken gözyaşlarına boğularak. Nasıl başlayacağım diye düşünmek yerine, ben tam buradan başlıyorum diyerek.  Ne kadar bilinmez varsa o kadar kaybeder denklemin içinde ki bilirsin bilinmezlik tanrının vücut bulmuş halidir. Şahit olduğumdan söylüyorum monami. 
Bakma bana öyle şaşkın şaşkın bakma monami. Anlamanı beklemiyorum zaten. Bugünlerde, anlattıklarımı anlayabilecek birini bulmak nerden baksan insanı uçurur. 
 
Çoğu dinine göre yaşıyordu ama ahlaklı değildi. 
Ahlakına göre yaşayan ise dindar değildi. 
Fakat büyük payda da hepsi hem ahlaklı hem dindardı.  

YORUMLAR

  • 0 Yorum