SALTUK BUĞRA DOĞAN

SALTUK BUĞRA DOĞAN

Fotoğrafların Hikayesi

HER DEM...

09 Haziran 2019 - 22:52

Bir balıkçı kulübesinde hayatını sürdürdüğünü düşün ve olmasını istediğin her şeyin olduğunu hayal et monami. Tam bu noktada daha ne yapmak istersin? Denizin içinde yaşıyorsun, hayat seyrinde devam ediyor, planlarda aksamalar olmuyor ve yaşıyorsun. Ne olacak şimdi, ne kadar bu hayatı sürdüreceksin? Yok bir cevabı monami bu sorunun. Sende, bunu düşünen herkeste ne zaman sorun çıkacak ve ben onu çözmekle uğraşacağım diye kum tanelerini sayacak.  

Veyahut  
Kendisi bir sorun çıkartacak veya problemin tohumlarını etrafına serpecek.  
Filmlerde de öyle oluyor işte monami. Saçma diye kapattığımız, yine aynı senaryo diye hayallerimizin kırıldığı filmlerin hepsinde bu oluyor. Baş kahramanımız çalışıyor,çabalıyor kıçını yırtıyor ve sonunda ideal dünyasının bir parçasından yakalayıp ona ulaşıyor. Sonra deliriyor, eskiden biri çıkıyor ve o çemberleri ortadan kaldırıyor, parçalıyor. Film başka pencereden yine aslında baştaki kıç yırtma eylemine dönüyor.  

                            

Nitekim insan kardeşlerinde monami fazlada olmasa benzerlik gösteriyor bu durum. Onlar kendi içinde bu paradoksu bir oyun haline getirip. İdeal dünyalarını inşa ettiklerini düşünüyor. Günlük mutluluklar ve arzularla yaşamaya devam ediyor. Sonunda ne pencere değişiyor ne de yönetmen kes diye bir ses veriyor. Tam bir imar hatası, kale yıklıyor veya başka bir rejimin himayesinde yönetiliyor. İyilik, adillik, kötülük ve sayamayacağım bir çok kavram. 

Yıkılıyor diyorum, kale diyorum, rejimden bahsediyorum. Her insan özelinde bir yapı monami, her insan bir rejimin, ülkenin yöneticisi aslında. Mustafa devletinin, Kemal devletinin birer yöneticisi; Devletini nasıl yönetirsen öyle yaşarsın öyle yaşatılırsın. Kaleni nasıl konuşlandırırsan ona göre saldırılara karşı koyabilirsin. Mimarisini neyin üstüne yaparsan yıkıldığında üstüne düşen yine mimarisinde kullandığın adını sayamadığımız kavramlar olur.  
Sonumu monami. Sonu; Biri beni anlasın yoksa ortalık fena karışacak ! ;) 

YORUMLAR

  • 0 Yorum