SALTUK BUĞRA DOĞAN

SALTUK BUĞRA DOĞAN

Fotoğrafların Hikayesi

GÖKYÜZÜ

30 Ocak 2019 - 12:28

Parmaklıklar arkasına giren gökyüzü ama dört duvar arasında yaşayan bendim. Günler geçiyordu, aylar geçiyordu, mevsimler bile değişmeye başladı. Güneş battı, battı yükseldi. Bulutlar yağmur getirdi gitti, kar getirdi gitti. Ay bile dolunay olup geçiyordu hayatımızdan sürekli, ama içimde acı katlanarak artıyordu. Ne zaman gökyüzüne gezmeye gitsem anılarım peşimi bırakmıyordu. Bilerek gezdiğimiz yerlere gittim. Etrafta kuşlar, baktı geçti, bazısı kanat uzattı, bazısı bir tüy. Kimisi de sordu; “neyin var” diye anlattım. Durdular, baktılar tüy oldular, sonra kanat oldular, uçuramadılar. Dayanamadım bir gece uçtum. Gökyüzünün kapısına ağlamaya gittim.

Neredir diye sormayın etrafınıza bakın, kalbinize sorun cevaplar her yerde. Yakalandım ama deli bu çocuk dediler. Delirmeyi istedim; dediğiniz gibi delirseydim emin olun her şey daha basit olurdu. Beynim acıyor benim Yıkılıyorum, her şey siliniyor her şey. Keşke birisi şu zamana fare ilacı içirse. Yaşıyor olmanın ne kadar saçma olduğunu düşünürdüm, size de olmuyor mu? Yaşamak ağır gelmiyor mu? Hayat böyle omuzlarınıza yaşlı bir dünya gibi binmiyor mu?

                              

Ulan 7 milyar insan var bana ne gerek var. Hayatta kalanın canı çıksın. Tamam o zaman, tamam bırakın beni tahtalıya aldım biletimi. Nasılsa unutuluruz öyle kimse de üzülmez. Cenaze zamanı yoldan geçenler dışında tabi. Onlar da belediye otobüsü gelene kadar dua eder işte. Siz yine de hemen unutmayın beni be! Kimler unutulmadı ki hatta bazılarınız Atatürk'ü de unutmayı aklından geçirmiş.

Hadi demir parmaklıklara girmeyi beceremedik, ölmeyi nasıl beceremez insan? Ne yapsam bir de rakı şişesinde balık mı olsam? Yaşamak zor ama ölmek dünyanın en basit şeyi. Kimsenin kimseyi tanımadığı bir gökyüzü artık burası. Bu kuşlar, bulutlar, gökkuşağı, dünya. Zombiler gibi korkutuyoruz birbirimizi. Avazım çıktığı kadar susarak. Aşk için ölmek… Şiir yazacaktım da vazgeçtim. Arkamızdan ağıt yakmazdınız biliyorum da kına da yakmasaydınız.

Ayrılık ölümden beterdi hani. Bildiğin yanlış bilgi asın onu söyleyen şairi. Kayıplara karışalım ya da bana, gelir misin benle? Bu insanlardan ancak gidilir sende biliyorsun tut elimi gidelim...
Her şeyden biraz tattım.
Çoğunlukla zevk aldım
Hayatta az hüzün
Yaşamda biraz mutluluk
Mezarda çok ölüm
               (okuma bilmeyen yazar)
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum