KİTAPLARLA DEĞİŞEN BİR DÜNYA GÖRDÜNÜZ MÜ?
GÖKHAN AYDOĞMUŞ

GÖKHAN AYDOĞMUŞ

Siyah Beyaz Yazılar

KİTAPLARLA DEĞİŞEN BİR DÜNYA GÖRDÜNÜZ MÜ?

29 Nisan 2019 - 00:45

Yaşar Kemal’in penceresinden baktık dünyaya, Agatha Christie ile düştük katilin peşine. Sharlock Holmes’la dedektif, Yakup Kadri ile “yaban”. Kitaplardan kurulu ne çok dünyamız olmuş değil mi?
Her kitap bizi bir adım öteye taşıyabildi mi? En azından benim burada bahsettiğim ya da bahsetmek isteyeceğim yazarlar, benim açımdan bunu gerçekleştirdi.
 
Değerli Arkadaşlar;
Düşündüm ki madem “okurlarım” diye bir hitap kitlem var, o zaman kitapların dünyası ile başlayayım. Onların gücünü gösteren bir yazar olsun. “Seçimim Jules Verne olsa, onun dünyasından baksak nasıl olur?” dedim.
Dilerseniz birlikte Jules Verne’in kitaplarında arayalım yeni dünyaları. Bakalım bizi ileriye taşıyabilecek mi? Güzel bir seçim olmuş mu sizce de.
 
Ve artık Jules Verne’nin kaleminden dökülen kitapların alemindeyiz. Bakalım neler yapmışız…
Yıl 1863. İlk kitap yayınlanıyor. Balonla 5 hafta. 5 hafta boyunca gezdik Afrika’yı. Oysaki “yapamazsınız” demişlerdi. Biraz cesaret işiydi bu, kabul. Hele ki o çağlarda. Ama cesur olmayınca keşfedilmiyordu ki yeni coğrafyalar. Tek iddiamız vardı. “VAZGEÇMEMEK”. Başarıldı mı? Artık “Kara Kıta” bilinmezler diyarı değil. Sizce başarılmış mı?

                          

Ardından gemiyle Güney Amerika’ya geçtik, İzlanda’ya gittik. Dünyanın merkezine inecektik. Çıkış rotamız Avrupa olacaktı. “İmkanı yok” dediler. O kadar yol yürünemezdi ki. Gandi 300 mil yürümüştü halbuki. İnsan isteyince “olmazlar” kaçacak yer arıyordu. Yine de hala sonuç alamadık. Dünyanın merkezine inebilmiş değiliz.  Ancak artık imkansız denmiyor. İnatla deneniyor. Büyük sondaj makinaları ile çekirdeğe ulaşabilecek yollar izleniyor. Derinlikler bize yeni bilgileri beraberinde getiriyor.
 
Çok karanlıkta kaldık değil mi? Yüzümüzü gökyüzüne çevirelim. Akşamüstü ay görünüyor. Ulaşabilmeliyiz ona. Bu dünyaya sığmıyoruz artık. “Aya yolculuk” dedik. “İyice uçmuş bunlar” dediler. Haksız sayılmazlar aslında. Detayları verme gereği duymuyorum. Aya şuanda turlar düzenleniyor, koloniler kurulmak üzere. Nerden nereye… Günümüzde bir arkadaşımıza “Falanca ülke aya köy kuruyor” desek, muhabbet konusu bile edilmez. Kitaplar ve güçleri…
 
Neyse biz güzel dünyamıza geri dönelim. Bu sefer de Dünya’nın çevresini dolaşıyoruz. Hem de 80 günde.  Her zamanki gibi yine olumsuz bakış açıları karşımızdaydı. “Bu kadar kısa süre de yapamazsınız” dediler. 19.yüzyıldaydık hala. Oysa ki Jules Verne ne demişti. “Gün gelecek, 8 saatin altına düşecek”
Ne kadar sürer ki dünyayı dolaşmak? 8 saatin altına inecek hali yok ya… Ama inecek hali var gibi görünüyor. Uçağımızın adı Supersonic Mach 4.5. deneme uçuşları yapıyor. Hız tutkunları sabretsin biraz, az kaldı. Öngörülen süre 6 saatin altında. Dünyanın çevresini dolaşmak, yakında büyük bir olay olmayacak, üstelik iş saatleri içinde, öğle yemeğine yetişir gibi. 

                          

Ama artık kimse bize “böyle şeyler olamaz” diyemiyor. Sadece diyebildikleri “henüz değil”. Kitapseverler içinse durum çok daha farklıydı hep. Zaten önceden öngörüyordu okuyanlar. Kitapseverlerin kurdukları cümlelerse…

 • 8 saat de çok 6 saat de, dünyanın çevresini dolaşmak için.
 • Dünyanın merkezine neden hala inemiyoruz, pasifik girişi denenmedi ki?
 • Ay’a zaten gidiyoruz da, Samanyolu gezegenlerle dolu. 
Gibi oluyordu. Düşünün bu sadece Jules Verne’nin birkaç kitabından sonra oluşan tepkilerdi.
Bu kez yazarımız, denizleri seyre dalmıştı. Bizde onunla beraber bu maceraya eşlik ettik. Fersah fersah dolaşacağız, denizleri keşfedeceğiz dedik. Denizler altında 20.000 fersah yol aldık. Jules Verne’nin kitabının basımından tam 15 sene sonra, ilk elektrikle çalışan denizaltı yapıldı. Natilus. Özellikle belirtmekte fayda var sanırım, tahminlerin aksine Natilus, daha önce yapılmış bir denizaltıydı. Yazarımızsa bu denizaltının kendi kendine yetebilen ileri bir modelini düşlerinde canlandırıyor, sayfalara döküyordu. Jules Verne’nin hayalleri, günümüzde gerçeğe dönüşmek üzere. Artık kendi kendine yetebilen denizaltı prototipleri geliştiriliyor. Suların altındayken mevsimlerin değiştiği denizaltılar okyanusların derin sularında hareket halinde.
 
Peki biz bu denizaltıyla yolculuğumuz nereye varacaktı sizce?
 
“Esrarlı ada”. Hiç duydunuz mu? Gizemler, maceralar. Biz nasıl görecektik o adayı. Böyle bir ada olabilir miydi? Yıllar sonra televizyonda bir dizi “Lost”. Tanıdık geldi mi? Genç kızların hayallerini süslediği iddia edilen kısa boylu bir arkadaş var ya başrolde J Esin kaynağı yine Jules Verne’di.
 
Değerli arkadaşlar, Jules Verne kitapların yolculuğuna çıkarken hocaları Victor Hugo ve Alexandre Dumas’dı. İyi öğretmen öğrencisinden bilinir. Artık mesajı siz almış olun.

Bir daha ki yazımızda görüşmek dileğiyle
Hoşçakalın…

YORUMLAR

 • 5 Yorum
 • F.su
  11 ay önce
  Benim çocukluğum da Jules Verne kitaplarıyla geçti..okudum, okudukça bir sonrakini merak ettim hep..ister 10 yaşında bir çocuk, ister 40 yaşında yetişkin bir insan olsun faklı bakış açısı ama aynı heyecanı veriyordu. Tıpkı sizin yazılarınız gibi..o heyecanı hatırlattınız ve ben o kitapları yeniden okumak istiyorum..
 • Misafir Kullanıcı
  1 yıl önce
  Bir insanın kaleminden çıkan harflerle imkansızlık olgusunun yok oluşu ne kadar güzel ifade edilmiş, yazılarınızın devamını heyecanla bekliyorum
 • Tuana Baykara
  1 yıl önce
  Çok bilgilendirici bir yazı olmuş. Her satırında yeni bir isim ve bilgiyle karşılaşıyoruz, bu kadar bilgi dolu olmasına rağmen çok sürükleyici anlatım tarzı sayesinde insan kendini sonuna kadar gelmekten alamıyor. Yazılarınızın devamını sabırsızlıkla bekliyorum
 • Dilek Öz
  1 yıl önce
  Eh sayfaya uğradım sonunda ismek gazetecilik sınıfım selamlar size. Bu yazılar uğraşılar çok kıymetli. Jules verne düşler aleminin ileri gideni (dönemin ileri gelenleri muhabbetine binaen ;) ) benim için... devamını başka bir yazar incelemesini de isterim. Dilek Öz
 • Misafir kullanıcı
  1 yıl önce
  Yazınız ben de o kadar büyük bir etki bıraktıki Jules Verne'nin kitaplarını aldım ve heyecanla bir tanesini bitirdim bile. Jules Verne kitapları ile büyümemiş olabilirim ama sizin sayenizde bundan sonra hayatımda hep olacak