İSTANBUL'U YENİDEN KEŞFEDİN!
ELİF KAÇAR

ELİF KAÇAR

Hayata Dair

İSTANBUL'U YENİDEN KEŞFEDİN!

02 Aralık 2019 - 20:44

İstanbul’u bilmeyen İstanbullulardanım ben. Nasıl yani diyeceksiniz şimdi. İstanbul’da doğmuş, büyümüş 30 küsur senesini İstanbul’da yaşamış biri olarak İstanbul nasıl bilinmez.  Evet bilmiyorum. Dışa dönük, gezmeyi, yemeyi, yeni yerler keşfetmeyi seven biri olarak bilmiyorum. Nasıl bilebilirim ki İstanbul’un her ilçesi ayrı bir şehir gibi… Nerede ne var, nerede ne yenir, nereye gidilir bunlar 30 senelik ömrümde keşfetmeye çalıştığım halen daha keşfedemediğim, halen daha internetten destek aldığım bir konu.

                                     

İşim gereği birçok yabancı uyruklu arkadaşım var ve hepsi İstanbul’u merak edip daha fazla yer görmek, daha fazla İstanbul’u keşfetmek istiyor. İstanbul’u gezdirmek ise tabi ki bana düşüyor. Durum böyle olunca tek yardımcım internet oluyor.
İnternet ise bu konuda gerekli bilgilerle, gereksiz bilgilerin aynı anda yer aldığı bir kaynak olarak düşünüyordum, ta ki gezilmesi gereken yerler ile tanışana kadar.

Bu siteyi keşfedince benim gibi İstanbul’u bilmeyen İstanbullular için bu yazıyı yazmak istedim. Benim gibi yemeyi, gezmeyi, yeni yerler keşfetmeyi sevenler için. Üstelik sitede sadece İstanbul’da yok. Türkiye’de var, yurtdışı da var. Yeni yerler keşfetmek, hafta sonu ne yapsak tatilde nereye gitsek diyen tüm gezginler için inanılmaz bir kaynak.

                                     

Benim gibi “bana İstanbul’u gezdir” diyen bir çevreniz var ise İstanbul’un gezilecek yerlerini ilçe ilçe listeleyerek size güzel bir gezi planı hazırlamanıza yardımcı olacak olan bu siteye mutlaka bakın, derim. İstanbul’un tarihi yerlerini, tarihi camilerini, adını bile duymadığınız müzeleri, manastırları tek tek yazan bu sitede nerede ne yenir önerileri bile var.

Siteyi incelerken uzun zamandır merak ettiğim ters evin nerede olduğunu da öğrendim. Instagram da yabancı uyruklu arkadaşlarımın storylerinde ters evi görüp nerede olduğunu merak ediyordum. Bir İstanbullu olarak arkadaşlarıma da soramıyordum. “Sen ne biçim İstanbullusun nasıl bilmezsin” cümlelerine maruz kalmamak için soramıyordum. Siteyi keşfettiğimde ilk dikkatimi çeken şey ise Ters Dünya olmuştu. Benim gibi bilmeyenlere duyurulur. Ters Dünya Ataşehir’deymiş. Hatta Ters Dünya hakkında bu site sayesinde daha fazlasını da öğrendim. Ters Dünya tepetaklak ev figürü Polonyalı bir işadamı tarafından uygulanmış. 2007’de kurduğu bir ters ev figürü ile gündeme oturan işadamın amacı ise, eğlence değil. Tam tersine, Polonya’da komünizmin çöküşü sonrasında geçiş yapılan modern öğreti ve dünyaya yönelik bir eleştiriymiş. Modern dünya ile Polonya değer ve kimliklerinin tersine döndüğünü resmetmek adına bir çalışma yapmak istemiş, böylelikle Ters Dünya ortaya çıkmış.

Ters ev hakkında bu bilgiyi de öğrenmiş olmam gezme planlarımda tek bir kaynağa yönelmemi sağladı. Benim gibi sizde gezmeyi sevenlerdenseniz burayı takibe almanızı şiddetle öneririm.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum