GÜNÜMÜZ İLİŞKİLERİ
ELİF KAÇAR

ELİF KAÇAR

Hayata Dair

GÜNÜMÜZ İLİŞKİLERİ

11 Mayıs 2019 - 04:06

Günümüz ilişkileri üzerine yazmak istedim. Hani sohbet ortamlarında ‘Günümüz ilişkileri çok bozuldu’, ‘Kadınlar artık çok rahat’,’ Erkekler çok sorumsuz’, ‘İlişki kurmak zor’, ‘Bir insanı tanıyıp güvenmek zor’, ‘Fast food ilişkiler çoğaldı’ gibi cümleler ile eleştirdiğimiz ilişkiler kavramına değinmek istedim.

    

Geçtiğimiz hafta, İnstagram üzerinden takipçilerime ilişki durumlarını sormuştum. Katılımcılar arasındaki küçük kitlem günümüz ilişkilerini yorumlamama yardımcı oldu. 
82 kişi katıldı. Bakalım 82 kişinin ilişki durumu nasılmış.

                           
31 kişinin cevabı düzenli bir ilişkim var (evli, uzun süreli ilişki vs) oldu. Evet 82 kişiden 31 kişi hayatını paylaşacağı insanı bulmuştu. 31 kişi ‘Günümüz ilişkilerine güvenmek zor’, ‘Fast food ilişkiler çoğaldı’ kavramlarından çok uzaktaydı.
Benim de son yıllarda dâhil olduğum bu kategoride hayatınızdaki insan sizin gibi biriyse, nasıl bir rahatlık, nasıl bir huzur tarifini yapmak imkânsız. 31 kişinin kendileri gibi biri bulduklarını düşünerek günümüz ilişkilerinde en şanslı kategoride olduklarını söylemek istiyorum. Tabi bu 31 kişi arasından ben ilişki istemiyordum ya da pişmanım diyen olmazsa…

14 kişi ‘Adı konulmadı’, ‘İlişkim var mı yok mu bilmiyorum’ cevabını verdi. Adı neden konulmamıştı? Tanıma aşamasındalar mıydı? Neden ‘İlişkimiz var’ demiyorlardı? İki kişiden biri ilişkiler konusunda kırgın mıydı? Güvensizlikten mi ilişkiye ad konulamıyordu ya da birbirlerinin doğru insan olup olmadığı konusunda emin mi değillerdi? Belki de günümüz ilişkilerinde, isim koymamak işlerine geliyordu?
Bu kategori bana zor gelen kategorilerden bir tanesi. Biri yanınızda, telefonun ucunda ama bu biri kim? Ortak arkadaşlarınızın imalı cümlelerindesiniz ama sevgili değilsiniz. Ama arkadaşta değilsiniz. Hem arkadaşınız ile neden saatlerce mesajlaşasınız? Bir gün uykusuz kalacak kadar mesajlaşıp, ertesi gün karşınızdaki insandan ölü gibi ses çıkmaması…  Cidden zor bir kategori…

19 kişi ‘Bir ilişkim olmasını istiyorum ama nedense olmuyor’ cevabını verdi. Cümleyi tekrar yazıyorum, ‘Bir ilişkim olmasını istiyorum ama nedense olmuyor.’ İstemek var hatta birazda çaba var cümlede. Nedense olmuyor. Peki, neden olmuyor? Benimde bir zamanlar dâhil olduğum bu kategoride ‘nedense’ kısmı o kadar karmaşık, o kadar altı dolu bir kısım ki anlatması, yazması çok zor. Eminim 19 kişinin de bu konuda ayrı ayrı hikayeleri vardır.
       
Kadınların çakma prenslere kralın oğlu gibi davrandığı, erkeklerin hiç olmayacak kadınlara prensesler gibi davrandığı, çoğu zaman ilişkisi olması için kendinden ödün verdiği bu kategorideki kişilerin yine de bir türlü ilişkileri olmuyor. Nedense olmuyor.
Bu kategoride olduğum zamanlar bana hep ‘Sana senin gibi biri gelecek’ derlerdi. Umutsuzdum artık belki bu kategoriyi cevaplandıran 19 kişi de umutsuzdur. Gerçek inanın gerçek oluyor, size sizin gibi biri denk geliyor,  sadece denk gelmesi zaman alıyor, belki istediğiniz zaman gelmiyor ama geliyor, üstelik kendinizden ödün vermeden geliyor. Geldiğinde de güzel oluyor.

Ve son kategori, 16 kişi, evet tam 16 kişi ‘İlişki kavramı bana göre değil böyle takılmalık falan iyi’ cevabını verdi. Bu kategori hakkında çok yorum yapmayacağım. Yorum yapmakta istemiyorum. Anlamadığım anlayamayacağım bir kategori. Belki de takılmalık kelimesi itici geliyor bana. İnsan ve takılmak... Bir insanla takılmak…. Yani ne bileyim, bir değersizlik hissediyorum galiba. O yüzden hoşlanmadığım bir kategori. Belki de bilmediğim bir kategori, kelimelere takılıp ön yargılı olduğum bir kategori… Bu kategoriyi bilenler yazımın altına yorum kısmında bu kategori hakkında düşüncelerini paylaşırlarsa bende öğrenmiş olurum.

Günümüz ilişkilerini biraz olsun yorumlamaya çalıştım. Biraz olsun diyorum çünkü katılan 82 kişiyi, 82 insanı dört ayrı kategoriyle sınırlandırmak zorken tüm insanları sınırlandırmak çok daha zor. Benzer gibi düşünsek de hepimizin ayrı düşüncesi ayrı duygusu var. Günümüz ilişkilerini sohbet ortamında eleştirsek de önemli olan her insanın mutlu olacağı kategoride olması. Kategoride de olmanıza gerek yok, mutlu olun yeter.

YORUMLAR

  • 0 Yorum