ÇİNLİLER YILIN İLK HAFTASI SİNEMAYA KOŞTU
AYDAN ALKAN

AYDAN ALKAN

Güncel Hayat

ÇİNLİLER YILIN İLK HAFTASI SİNEMAYA KOŞTU

13 Ocak 2021 - 11:59

Çinliler yılın ilk haftası sinemaya koştu, 3 milyar yuanlık bilet satıldı

Geçen yıl dünyanın en çok bilet gelirini elde eden Çin sinema sektörü, 2021 yılına da hızlı giriş yaptı. Maoyan adlı film veri platformunun açıklamasına göre, Çin’in yılın ilk 10 gününde toplam gişe geliri, 3 milyar yuana (450 milyon dolar) yaklaştı. Bu rakam bir önceki yılın aynı dönemindeki gelirden yaklaşık 730 milyon yuan fazla.

En çok gişe yapan filmlerin başında ise 31 Aralık’ta yayına giren ve 1 milyar yuanın üzerinde gelir elde eden “A Little Red Flower” var. Diğer yüksek hasılatlı filmler arasında, her ikisi de aralık ayı sonunda yayınlanan ve sırasıyla yaklaşık 700 milyon yuan ve 1 milyar yuan rekora sahip olan komedi “Warm Hug” ve suç gerilim filmi “Shock Wave 2” bulunuyor. Resmi rakamlara göre Çin’in 2020 gişesi 20,4 milyar yuan oldu ve en çok kazanan 10 filmin tamamı da yerli yapımlardı.

Bizde durum ne ? Sinema salonları ne zaman açılacak?
Koronavirüs önlemleri kapsamında kapalı olan kurumlar arasında yer alan sinemaların açılış süresinin uzatıldığı duyuruldu. İçişleri Bakanlığınca yayımlanan genelgeyle 31 Aralık'a kadar faaliyetlerine ara verilen sinema salonları için bu süre 1 Mart 2021'e uzatıldı.
 
                               

YORUMLAR

  • 0 Yorum