AYVALIK FİLM FESTİVALİ
AYDAN ALKAN

AYDAN ALKAN

Güncel Hayat

AYVALIK FİLM FESTİVALİ

07 Eylül 2019 - 11:57

Sizler için 6 Eylül'de vizyona giren filmlerden 2 seçenek:

"Düzenbazlar Kulübü" (​​​​​​​Bıllıonaıre Boys Club)

1980’lerde Amerika’yı sarsan gerçek bir hikayeye dayanan film, bir grup Harvard mezununun kurduğu dolandırıcılık sistemini ve rayından çıkan olayları anlatıyor. Borsada çalışan Joe Hunt ve eski okul arkadaşı Dean Karny, şehrin en varlıklı yatırımcılarından Ron Levin’in çılgın fikirleriyle BBC adlı bir saadet zinciri kurarlar. Ancak gerçekte kimin dolandırıldığı, kimin kime oyun oynadığı belli değildir. Şehrin jet sosyetesinden, devasa şirketlerden BBC’ye yatırım teklifleri yağmakta; insanlar emeklilik günleri, çocuklarının eğitimi için yaptıkları birikimleri bu esrarengiz zincire teslim etmektedir. Genç milyarderlerin dizginsiz hırsı ile şirketleri kısa sürede Los Angeles’ın yıldızı haline gelince, FBI’ın radarına girmeleri de çok sürmeyecektir. 15 milyon dolar bütçeli yapımın başrolündeki yıldızlar Ansel Elgort (Divergent, Baby Driver), Taron Egerton (Kingsman, Robin Hood) ve Emma Roberts’a (Nerve, We’re the Millers) Kevin Spacey (The Usual Suspects), Suki Waterhouse (Insurgent), Cary Elwes (Saw) gibi isimler eşlik ediyor.

"Celle Que Vous Croyez" (Hangi Kadın)

Bu hem eğlenceli hem hüzünlü film; sosyal medya çılgınlığının ve sanal dünya algılarının gerçek hayatı nasıl etkilediğine gençler değil farklı bir yaş grubu üzerinden bakıyor. Filmin kahramanı 50 yaşındaki iki çocuklu akademisyen Claire, genç sevgilisini sosyal medya üzerinden gözetlemek amacıyla Facebook’ta sahte bir hesap açıyor; 23 yaşında, sarışın, genç ve güzel Clara oluveriyor. Sevgilisi kanmıyor ama en yakın arkadaşı tuzağa düşüyor. Fransız yönetmen ve oyuncu Safy Nebbou’nun ödüllü yazar Camille Laurens’in aynı adlı romanından uyarladığı Juliette Binoche’un harika performansıyla öne çıkan film, Berlin Film Festivali’nde dünya prömiyerini gerçekleştirmişti.
*15 yaş ve üzeri izleyici kitlesi içindir. Olumsuz örnek ve cinsellik unsurları içerir.

Yönetmen: Safy Nebbou
Oyuncular: Juliette Binoche, François Civil, Nicole Garcia, Charles Berling, Marie-Ange Casta, Guillaume Gouix
Ülke: Fransa

                                             

Ayvalık Film Festivali

Ayvalık Film Festivali bu yıl 4-9 Ekim tarihleri arasında sinemaseverlerle buluşacak.
Festival Direktörü Azize Tan,  Başka Sinema'nın ulusal ve uluslararası bağımsız sanat filmlerinin sinemalarda yer bulması için çalışan bir kuruluş olduğunu anlattı.
Festival süresince film gösterimlerinin ardından film ekipleriyle soru-cevap seansları, söyleşiler, çocuklar ve gençler için atölyeler ve konserler yapılacağını ifade eden Tan, "Sinemanın ön planda olduğu, gelen konukların olabildiği kadar çok fazla film izlediği, soru-cevapların çok keyifli geçtiği, sinemanın üzerine düşünülen bir festival olacak. Çok sayıda yabancı filmin yönetmeni de festivalde bizimle olacak." diye konuştu.
Tan, festivalin bu yılki açılışını başrollerinde Antonio Banderas ve Penélope Cruz'un bulunduğu Pedro Almodóvar'ın son filmi "Acı ve Zafer"in yapacağını vurgulayarak, Antonio Banderas'ın bu filmle Cannes Film Festivali'nde En İyi Erkek Oyuncu Ödülü kazandığını hatırlattı.

Geçen yıl Nuri Bilge Ceylan'ın "Ahlat Ağacı" filmiyle layık görüldüğü, sinema alanında yaratıcılığı, öncü ve örnek olmayı, ilham vericiliği, ulusal ve uluslararası sanatsal başarıyı teşvik amacıyla verilen "KAV Yılın Yönetmeni Ödülü" bu yıl da verilecek. 
100 bin liralık ödül 4 Ekim Cuma, festivalin açılış töreninde kazanan yönetmene takdim edilecek.

Festival biletlerinin ön satışı ise 21 Eylül'de başlayacak.
Her gece bir açık hava film gösterimi yapılacak festivalde çocuklar ve üniversite öğrencileri için de çeşitli etkinlikler düzenlenecek.

YORUMLAR

  • 0 Yorum