HER ERKEK ADAM DEĞİLDİR
ALİ YARDİBİ

ALİ YARDİBİ

Edebin Kalemi

HER ERKEK ADAM DEĞİLDİR

13 Ocak 2020 - 21:32

KADIN EMANETİ BİZE HAKKIN
ERKEKLİĞİN CİNAYETE Mİ YATKIN?
ELİNDE BİR KÖR BIÇAK…
KÖRPE KIZININ GÜNAHINI ALDIN.
 
DEMEDİ Mİ MİLLETİN MUSTAFA KEMALİ;
“YERYÜZÜNDE GÖRDÜĞÜMÜZ HERŞEY KADININ ESERİ”
ELİNDE Mİ SENİN HÜKÜM KALEMİ?
HAK SANA, “DOKUNMA” DEMEDİ Mİ?
 
GÖZ PINARINI SOLDURDUĞUN KÖRPECİK YAVRU.
ONA MIHLA ÇAKTIĞIN ANASININ SONU.
ELİNE NE GEÇTİ BEN BİLEMEM ONU.
MADEM Kİ FİİL EYLEDİN,
SEN DÜŞÜN MALUM SONU…
 
BU KALEMİ DURDURUMAZSIN EY CANİ.
CAN ALDIĞIN ELLERİN SENİN Mİ Kİ?
DAMARLARIN ÇATIRDAMIŞ ŞİRKTEN…
HAKKIN ADALETİ SENİN ELLERİN Mİ?

Kadın, anadır, bacıdır, yardır…
Kadın, senin kız kardeşin, karın, arkadaşın, ilk aşkın, çocukluk arkadaşın, iş arkadaşın, hatta ebendir. Kadın, yaşadığımız dünyaya bir canlı daha getirebilme mucizesi bahşedilmiş tek varlıktır. Tabi erkek denizatları hariç…
Kadın annedir, henüz değilse bile adayıdır, olamayacaksa bile o ruhu taşıyan kişidir kadın. Kadın, ailedir. Kurulan yuvanın birliğine en saygı duyan kişidir kadın.

Kadının bütün bu güzel tabirlerine rağmen ülkemizde 2008 yılından bu yana, Anıt Sayaç verilerine göre 3 bine yakın kadını cinayete kurban vermişiz. Bu kadınlarımızı makalemin sonunda isim izim yazacağım. Bu cinayetler nerede işleniyor dersiniz. Evlerde, meskûn ve metruk binalarda, konutlarda, arazi ve kırsal alanlarda, iş yerlerinde ve hatta sokaklarda işleniyor. Yani gözümüzün önünde…

Bir cinayetin işlenmesine engel olmamak ayrı olamamak ayrı şeyler kardeşim. Sokakta şiddet gören ya da taciz edilen birine karşı sesiz kalmak da en az o suçu ile eş değerdir benim gözümde. Kadın cinayetlerini işleyen canilerin sebeplerine de bir bakın: sevgide aşırılık, sevdiğini kaybetme duygusu, kıskançlık, erkeğin isteklerini yerine getirememesi, kadının tavır ve hallerini kontrol altına almak istemek, aldatılmak, maddi geçimsizlik…. Şeklinde uzayıp giden bir liste var karşımızda.

                                

Korunmaya, sayılmaya, sevilmeye ve ilgi görmeye en layık olanlarımız kadınlar değil mi? Yaşadığımız bu dünyayı daha yaşanılabilir bir yere çeviren insanlardır kadınlar. Kadınlar, bir toplumu gerçekten toplum yapan yuvasını koruyan kollayan değerlerimizdir. Bu durum dünya üzerindeki her toplum için böyledir.

Elbette ki kadına şiddet denildiğinde bu durum yalnızca fiziksel olarak
algılanmamalıdır. Psikolojik baskılar ve tacizler de kadına yönelik yapılan şiddetin başkaca türüdür. Çoğu kadın, şiddetler ve baskılar yüzünden hürce kendi kararlarını alıp uygulayamamaktadır. Aile bireyleri tarafından zorla evlendirilmek, eğitim hakkının elinden alınması gibi durumlar da kadın cinayetlerinin ve kadına yönelik şiddetlerin bir başka şekli. Kadın bireylerin özgürce karar alabilmesini önlemek adına, ölüm ve şiddette tehdit edilerek sindirilmeye çalışılmaktadır. Bu durumu kadına yaşayan genel olarak evin aile fertlerinden baba, erkek kardeş veya eşlerdir.

Kendini erkek olmanın verdiği bir düşünceyle kadından üstün gören erkek bir birey sözüm ona ADAMLIKTAN YOKSUN’dur. Karıştırılmasın dostlar, erkeklik bir cinsiyet meselesi iken ADAMLIK karakter ve zihniyet meselesidir. Her erkek adam değildir. Kadın cinayetlerinin en büyük nedeni namus kavramı. Ne acıdır ki namus kavramı sadece kadına özgü bir durum olarak karşımıza çıkabilmekte. Ancak bu durum erkekler içinde geçerlidir. Bana göre bir erkeğin namusu eli, beli ve dilidir. Eline beline ve diline hâkim olamayan erkek de namus kavramından yoksundur. Sokaktan geçen bir kadına bakan onu taciz eden adamlıktan yoksun erkek müsveddeleri, aynı durum kendi eşlerine kardeşlerine ve annelerine yapıldığında bunu cinayet sebebi sayarlar ve akabinde, kurunun yanında yaşta yanar mantığı ile “sende kuyruk sallamışsındır” diyerek eşlerini kardeşlerini hatta öyle ki onları doğuran büyüten annelerini bile öldürebilirler.

Toplumumuzu kirleten adamlıktan yoksun erkek müsveddeleri kendi gurularına yediremedikleri durumları düşünerek kadına şiddet uygular ve öldürürler. Bu nedenle birçok çocuk annesiz kalmakta. Annesi gözü önünde öldürülenler ise psikolojik tramvalar yaşamakta. Uygulanan şiddete karşı cezaların caydırıcı olmadığı defalarca görülmekte. Öyle ki karısına şiddet uygulayan bir birey yıllar sonra hapisten çıkıp yarım bıraktığı işi cinayetle tamamlamakta. Esasen kadına yönelik gerçekleştirilen bu şiddet ve cinayetler birer acizlik ve zayıflığın göstergesidir. Bedeni güçlü ancak karakteri güçsüz erkekler ancak böyle bir şiddet yanlısı olabilir. Kadın bir toplumun en şerefli ve en değerli varlığıdır.

UNUTMAYIN “HER ERKEK ADAM DEĞİLDİR”

YORUMLAR

  • 5 Yorum