EFT -  HAVALE VE VİRMAN ARASINDAKİ FARK NEDİR?
ALİ YARDİBİ

ALİ YARDİBİ

Edebin Kalemi

EFT -  HAVALE VE VİRMAN ARASINDAKİ FARK NEDİR?

13 Aralık 2019 - 21:01

                                

Mobil bankacılıkta da yaygın olarak kullanılan EFT ve Havale hesaplar arası elektronik bir para transferi işlemleridir. Bu transfer yöntemleri finansal kuruluşlar ve bankalar aracılığı ile gerçekleştirilir. EFT ve Havalenin amacı istediğiniz kişi hesabına, istediğiniz meblağlarda dilediğiniz zaman para transferi gerçekleştirmek ve eğer varsa bu yollarla şahıs veya kurumlara (kira vb.) ödemeleri gerçekleştirmektir.

                                

Havale Nedir?
Aynı bankaya bağlı iki birey arasındaki, farklı hesaplardan gerçekleştirilen para transferi yöntemidir. Havale işlemi aynı bankaya ait farklı şubeler ve hesaplarca gerçekleştirilir. Para bankadan çıkmadan aynı banka içindeki hesaplar arasında (farklı 2 hesap arasında) yer değiştirir. Para transferinin tek banka merkezli gerçekleşmesi sebebiyle günün her saati para transferi gerçekleştirilebiliyor. Havale için talimat veren bireyin hesabında yeterli meblağda bakiye var ise bu işlemin gerçekleşmesi zorunlu duruma gelir. Havalenin gerçeklemesi verilen talimatla başlar ve talimatın bankaya ulaşmasıyla da zorunlu hale gelir. Havale işlemleri hesaptan veya hesaba havale adı altında gerçekleştiriliyor. Havale işlemi aynı bankadaki hesaplar arasında gerçekleştirildiği için prosedürlerine göre bazı bankalar işlem ücreti adı altında masraf talep etmez. Hatta havaleleriniz gün içerisinde bazen de talimatı verdiğiniz anda da gerçekleşebilir.
 
                               

Virman Nedir?
Bu işlemin çalışma mantığı aynı havale işleminde olduğu gibidir. Havale işleminden tek farkı ise, tek bankaya bağlı iki farklı bireyin hesapları arasındaki değil de yine tek bankaya bağlı, birden çok hesabı bulunan bireyler tarafından kullanılmaktadır. Örneğin: Ali’nin A Bankasında 1numaralı ve 2 numaralı hesapları olsun. Ahmet’in de A Bankasında 1 numaralı bir hesabı olsun. Alinin A bankasındaki 1 numaralı hesabından 2 numaralı hesabına gerçekleştirdiği transfer işleminin adı virmandır. Ancak Alinin A bankasındaki 1 numaralı hesabından Ahmet’in yine aynı bankadaki yani A Bankasındaki 1 numaralı hesabına gerçekleştirilen transfer işleminin adı havaledir.

                              

EFT Nedir?

Elektronik Fon Transferi (aktarımı) olarak bilinen işlemin kısaltılmış adı EFT’dir. Bu işlem, kullanıcıları farklı banka hesaplarındaki para transferi için kullanılmaktadır. Esasen EFT işlemi ile havale işlemi arasındaki fark budur. İki banka arası para transfer esnasında kullanılan EFT işlemi, Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankasının (TCMB) kullandığı bir sistem olan EFT-EMKT tarafından sağlanır. İki banka arasındaki bu transfer TCMB’nin EFT-EMKT sisteminin onayından geçerek sağlanır. Yani paranın sistem tarafından onaylanması gerekir. Bu bağlamda, işlem süresi uzamaktadır. EFT işlemi,  bu onay sürecini kapsadığı için, gün içinde yalnızca çalışma saatlerini kapsayan, 08.00-17.30 saatleri arasında gerçekleşmektedir. Bununla beraber bazı bankalar 16.00-17.30 saatleri arasında “Geç EFT” adını verdikleri sistemle,  işlem ücretlerini yüksek tutarak EFT işlemini gerçekleştirebilmektedir. Daha geç sürelerde gerçekleştirilen EFT işlemleri bir sonraki gün sistemlerin açılış saati olan 08.00’i beklemek zorundadır. Yeni yeni yaygınlaşan bu sistem sayesinde, bankalar arası para transferi güvenli bir şekilde gerçekleşir. Müşteri memnuniyeti ve rekabet ortamından dolayı, bankalar bu işlemin süresini kısalmak adına çalışmalarına devam ediyor. İşlem süresi oldukça uzun olan bu transfer işlemi aynı zamanda havale işlemine oranla daha fazla işlem ücreti gerektirmektedir.
 
EFT işlemi gerçekleştirilirken gönderen, banka, alıcı bankası ve alıcı bilgisini bankanıza bildirmiş olanız gerekiyor. Bankalar arası para aktarımının yanı sıra dijital ortamda da gerçekleşen bütün para transferleri EFT ile yapılır. Hazine Bonoları, Borsadaki alış ve satış işlerimi de yine EFT ile güvenli bir biçimde gerçekleştirilir. Piyasada nakidin dolaştırılmasını azaltmak, risksiz, güvenli ve hızlı bir biçimde ödemelerin yapılmasını sağlamak, hızlı ve doğru bilgi sağlamak, elektronik bankacılık uygulamalarının geliştirilmesi amacıyla EFT işlemi kullanılır. EFT sistemi genel olarak Türk Lirası ile kullanılmasının yanı sıra yabancı hesaplar içinde kullanılır. Menkul Kıymetler (hazine, tahvil ve bono gibi) sistemlerle beraber çalıştıkları için EFT-EMKT sistemi olarak adlandırılır. EMKT’nin amacı ise; fiziki değişim veya basımları önlemek, maliyeti düşürmek, işlemleri kolaylaştırmak, hızlı ve sağlıklı bilgi vermek, piyasadaki genişlememeyi sağlamaktır, okul ve beyaz eşya taksitleri gibi taksitler, internet, elektrik ve telefon faturaları gibi faturalar ve kredi borçları da EFT yolu ile yapılabilmektedir. EFT Sitemi 01.04.1992 den bu yana kullanış ve 24.04.200 yılından bu yana da teknolojik gelişmeler sayesinde hız ve güvenlik anlamında büyük bir ivme kazanmıştır.
 
                                 
 
EFT İşleminin Gerçekleşme Süreci

 • Kullandığınız hesabın bağlı bulunduğu X bankasına gidererek Y bankasındaki hesaba para transferi talebinde bulunmanız gerekiyor.
 • Talebinizi alan X bankası gerekli işlemler için EFT sistemine göndereceğiniz paranın hesap, alıcı ve banka bilgilerinin olduğu bir mesaj gönderir.
 • Sisteme gelen mesaj ile transfer anında işleme konulur. X bankasındaki hesabınıza ait bakiyeniziniz yeterli olması durumunda göndereceğiniz meblağ Y bankasına ulaştırılır. Bakiye yetersizliği durumunda ise ödeme talebi beklemede kalır.
 • Y bankasına gönderilen tutar X bankasındaki hesaptan alıcı hesaba ulaştırılır.  

EFT Sisteminin İşlem Masrafları
Tutarı 8.000 TL altında bulunan gönderilerde alınan işlem ücreti 20 krş. tur. Ancak bu meblağ EFT işlemi sırasında alınan en düşük işlem ücretidir. Meblağsı 792.000 TL den yüksek olan transferler işlemlerinde ise işlem başına 19,80 TL işlem ücreti kesilir ki, bu da EFT işleminde ödenen en yüksek işlem ücretidir. Bununla birlikte bankalar bu işlem ücretlerini çeşitli şekillerde azaltabilir veya çoğaltabilirler. Söz konusu işlem ücretleri bankanız ile yaptığınız anlaşmaya göre değişiklik gösterebilir. Söz konusu işlem ücreti masrafları konusunda şikâyet ve talebiniz varsa bunu bankanızla görüşmeniz gerekmektedir.  Buna ek olarak ülkemizde bankacılık sektöründe faaliyet göstermeyen bankaların EFT sistemine üye olması mümkün değildir. EFT-EMKT sisteminin ülkemizde yaklaşık 52 katılımcısı vardır.

YORUMLAR

 • 4 Yorum
 • sibel pekuzun
  7 ay önce
  Tam bir bilgilendirme yazısı olmuş. çok işime yaradı. bankacılık bölümü öğrencisiyim ve ödevimde yardımcı oldunuz teşekkür ederim.
 • Enes Bayraktar
  7 ay önce
  kaleminize sağlık. gerçekten bilinçlendirici bir yazı olmuş.
 • Emre Sarıal
  7 ay önce
  Sayenizde aklımdaki çoğu soru işaretinin cevaplarını buldum. Yeni yazılarınız da görüşmek üzere.
 • Yusuf icel
  7 ay önce
  Guzel bir yazi olmus. Tesekkurler.