MAHALLE BERBERİ
ABDURRAHMAN DAYAN

ABDURRAHMAN DAYAN

Sabırtaşı

MAHALLE BERBERİ

18 Nisan 2019 - 13:31

‘’Çocuktan al haberi’’ deyimi bizim mahallemiz de ‘’berberden al haberi’’ gibi bir değişikliğe uğramıştır. Çünkü mahallemizde tüm dedikodular berberde toplanır. Ben de haftalık traşımı olurken mahalleye yeni taşınan eski bir madde bağımlısından konu açıldı. Benim merak ettiğimi görünce bahsedilen kişinin benden sonra traş olacağı söylendi ve ben bunun üzerine traştan sonra eve gitmek yerine mahalleye yeni taşınan kişiyi beklemeye koyuldum. Tabi bu sırada ben de boş durmuyor kendisine bir şekilde madde konusunu açıp soru sormanın yolunu düşünüyordum. Kısa bir süre sonra kapı açıldı, içeriye giren kişi o olmalıydı. Selam verip hemen koltuğa oturdu.

Ben aynada adamı izlerken berberimize mahalledeki torbacı sayısının kullanan sayısını geçtiğini söyleyerek konuyu açtım. Berberimizle bu konuda konuşurken traş olan kişi yaşının da vermiş olduğu bilmişlik edasıyla '' Torbacı gördüğünüzde yolunuzu değiştirin hiç bulaşmayın.'' dedi. Ben de fırsatımı bulmuşken traş olan kişiye ardarda sorular sordum ve kendisi de anlatmaya başladı.

                           

-Tavla oynayana veya tekelden alışveriş yapana selam verilmeyen Fatih’in bir mahallesinde oturuyordum. 27 yaşına gelmiştim, evliydim, çocuklarım, işyerim ve çalışanlarım vardı. Sigara bile içmiyordum. Kısaca herkesin yaşamıma imrendiği, örnek gösterdiği biriydim ama ben istediklerimin hepsini başarmıştım. Daha ne yapabilirim bu hayatta diye düşünürken bir boşluğa düştüm. Bunları düşünürken bir arkadaşım beni doğum günü partisine çağırdı ve gittiğimde kızlı erkekli bir parti olduğunu gördüm. Arkadaşım başka bir kız arkadaşıyla tanıştırdı beni ve ben o gece tanıştığım kadınla birlikte oldum. İlerleyen günlerde o kadınla beraber hafif maddeler içmeye başladım ve bağımlı olmuştum bir süre sonra. Maddeyi nasıl bırakabilirim derken bir arkadaşım maddeyi bırakıp alkole başlarsam bir sorun kalmayacağını söyledi. Ben de bunun üzerine alkole başladım ve 1 sene içerisinde alkol bağımlısı oldum. Daha sonra alkol ile maddeyi birlikte kullanmaya başladım ve bu süre zarfında tüm varlığımı yitirmiştim. 37 yaşına gelmiştim ailem büyük sıkıntıdaydı ve ben bir gece maddenin etkisindeyken uyuyamayıp evde dolaşırken kızımın okula gitmeden önce annesine '' Anne akşam ekmek alacak paramız var mı?'' sorusunu duydum. Beynimden vurulmuşa döndüm. Bir gün sonra ailemin tedavi isteklerini kabul ettim ve bir yıldır madde kullanmıyorum. Bu mahalleye de yeni bir başlangıç yapmak için taşındık.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum