Sosyal Medyada Yaşanan Hayatlar Kişilik...

Sosyal Medyada Yaşanan Hayatlar Kişilik Bozukluğuna Neden Oluyor?

Sosyal Medyada Yaşanan Hayatlar Kişilik Bozukluğuna Neden Oluyor?

Sosyal Medyada Yaşanan Hayatlar Kişilik Bozukluğuna Neden Oluyor?
24 Aralık 2018 - 14:20

Sosyal medyada yaşanan hayatlar kişilik bozukluğuna neden oluyor mu? Çoğu insan gün içinde zamanının büyük bir kısmını sosyal medyada geçiriyor. Swarm’da bulunduğumuz mekânı, İnstagram’da fotoğraflarımızı, Snapchat’te videolarımızı paylaşıp, Facebook sayesinde çevremizde neler olup bittiğini öğrenebiliyoruz.

Gün içinde türkçemizin bile bozulmasına neden olan sosyal medya, sizce kişilik bozulmasına neden oluyor mu? Sosyal medya bağımlılık yapıyor mu? Bağımlılık düzeyinde sosyal medya kullanmak hayatımızı olumsuz yönde etkileyebiliyor mu?

Sosyal medyanın hayatımızda bu kadar yer alması, kendimizi olduğumuzdan farklı biri olarak göstermemize neden olabiliyor. Swarm’da aslında bulunduğumuz mekanın, iki mekan yanında daha popüler mekanda check-in yapmak, İnstagram’da yüklediğimiz fotoğrafları filtreleyip kendimizi daha mükemmel göstererek sosyal ağ kullanıcılarının dikkatini çekmeye çalışıp bizi beğenmeleri için çabalıyoruz.                                     

Sizce neden kendimizi gizlemeye çalışıp daha mükemmel göstermeye çalışıyoruz? Kendimizi olduğumuz gibi kabul edip beğenmiyor muyuz?

Sosyal medya sayesinde kendimize sanal bir hayat yaratıyoruz ve bu sanal dünyada daha mutluyuz. Olduğumuzdan daha zengin, daha güzel, daha popüler, daha çok beğenilen, daha çok takdir edilen olmanın bize iyi geldiğini sanıyoruz.

New York üniversitesinde yapılan bir araştırmada günde bir saatten fazla facebook kullanan poz verilmiş, Photoshop’la oynanmış fotoğrafları profiline koyan ve statüsüne ‘Harikayım! Gibi cümleler yazanların narsist olduğu tespit edilmiş, bu kişilerinde özgüveninin düşük olduğu öne sürülmüştür.

Sosyal medya kullanımını o kadar abartıyoruz ki arkadaşlarımızla buluştuğumuzda, ailemizle vakit geçirirken, derste, toplantıda, her anımızda sosyal medyada paylaşım yapmak zorunda hissediyoruz. Es kaza şarjımız bitse ve paylaşımda bulunamazsak kendimizi huzursuz hissediyoruz. Böyle olunca sosyal medya direkt kişilik bozukluğuna neden oluyor diyemesek de psikolojimizi olumsuz yönde etkilediği ortada. Her şeyi bırakın, anı kaçırmamıza, dostluklarımızı, aşkımızı, ailemizin sıcaklığını yarım yaşamamıza neden oluyor.

Sosyal medyada kötü niyetli insanlarla tanışma, arkadaşlık kurma ihtimalini ve bu insanlarla ilgili haberlerden duyduğumuz olaylardan bahsetmek bile istemiyorum.

Yaşam kaynağımız olan suyun bile fazlası zararken çağımızın en önemli buluşlarından olan sosyal medyanın bağımlılık derecesinde kullanılmasının zararsız olduğunu söyleyemeyiz.

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • GundemBizim.com
    1 yıl önce
    Özellikle küçük çocukların eline verilen tablet ve telefonlar ilerleyen zamanlarda daha tehlikeli sonuçlar veriyor. Bu bakımdan telefon, tablet yerine anne ve babalar çocuklarına ilgi vermeliler...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
"Çocuklarım artık babalarını görmek istemiyor"
"Tüp çok pahalı almadan mı gitseydim"