Motivasyon

Motivasyon, iş yaşamının vazgeçilmez öğelerinden biridir. İşletmelerde motivasyon ve verimlilik birbirine bağlı, sürekli birbirini tetikleyen bir süreçtir.

Motivasyon

Motivasyon, iş yaşamının vazgeçilmez öğelerinden biridir. İşletmelerde motivasyon ve verimlilik birbirine bağlı, sürekli birbirini tetikleyen bir süreçtir.

Motivasyon
27 Ocak 2019 - 01:50

Yöneticilerin personelin verimli çalışmasını sağlamak ve değerli iş görenlerini kaybetmemek için öncelikle çalışanları neyin motive ettiğini bilmeleri gerekir. İş yaşamında işletmelerin olduğu gibi çalışanlarında hedefleri ve amaçları vardır. Bazı insanlar kariyer odaklı olur ve belirli bir title’a ulaşmak isterler. Bazıları ise yaptıkları işe kendinden birşeyler katmak ister, kimileri daha yaratıcı fikirler ile dünyayı güzelleştirmek isterler. Her ne olursa olsun iş yaşamında başarılı olmak için motivasyon önemlidir.

Kendinizi motive etmek için tavsiyeler:

Hedeflerinizi Listeleyin
Hedeflerinizi tek tek yazarak hayallerinizi somutlaştırma yönünde ilk önemli adımı atmış olursunuz. Hedeflerinizin hepsini detaylı bir biçimde betimlemelisiniz. Ayrıntılı olarak açıklanmış hedefleriniz bilinçaltınızı başarıya programlayacaktır.

İmajinasyon Yöntemini Kullanın
Hedefleriniz ve hayallerinizle ilgili kafanızda bir film çekin. Örneğin beş yıl sonra nerede olmak istiyorsunuz, işiniz ile ilgili neyi geliştirmek istiyorsunuz, hangi konumda olmak ve neyi yapmak istiyorsunuz. Hepsini bir kurgu haline getirip kafanızda canlandırın. Bu canlandırma sayesinde bilinçaltınıza bu hayali gerçek kıl mesajı göndermiş olursunuz.

Eğitimler Alın
Ne yapmak istediğinizi bildiğinize göre hedeflerinize ulaşmak için gerekli olan bilgi ve becerileri edinmelisiniz. Öncelikle eksikliklerinizi tespit edin. Daha sonra bu konular ile ilgili seminer, eğitim, workshop, toplantı ve konferanslara katılarak kendinizi geliştirin.

Motivasyon Hikayeleri Okuyun
Başarı hikayeleri okumak her zaman size iyi gelecektir. Başka insanların hedeflerine ulaştıklarını görmek ve onların sahip olduğu tutku size de ilham verecektir. Bilim insanları, sanatçılar ve kanaat önderlerinin biyografilerini okuyarak başarı için gerekli gücü içinizde bulabilirsiniz.

                

Hatırlatıcıları Göz Önünde Tutun
Size hedeflerinizi hatırlatan yazılar, kitaplar, objelere evinizde ve çevrenizde yer verin. Sürekli göz önünde bulundurduğunuz bu nesneler sayesinde sürekli hedeflerinizi hatırlayacak ve onlar için çalışacaksınız.
 
Rol Model Belirleyin
Kendinize bir rol model belirlemek de motivasyon için önemli bir etkendir. Düşüncelerine önem verdiğiniz, onun gibi olmak istediğiniz ve saygı duyduğunuz bir kişiyi gözlemleyebilirsiniz. Bu gözlem de size ilham verecektir.

İnsanları Motive Edin
Kendi motivasyonunuzu yükseltmek için başkalarının hayallerine destek olun. Onları cesaretlendirin ve onlara yardımcı olun. Birinin hayallerini gerçekleştirmesine yardımcı olmak sizi de hedeflerinize doğru yönlendirecektir.

Şirketlerin çalışanlarını motive etmesi:
Şirketlerde, çalışan motivasyonunu artırmaya yönelik olarak, birtakım çalışmalar yapılmaktadır. Bunlardan en bilineni, maaşlara yapılan artıştır. Çalışanın ekonomik durumu, ister iyi, isterse kötü olsun, ücretlerin yükseltilmesi her koşulda işe yarayan bir etmendir. Parasal artışın getirdiği motivasyonun yanı sıra, sosyal hayata ve çalışma şartlarına yönelik iyileştirmelerin de moral olarak çalışanları oldukça olumlu etkilediği bilinmektedir. Bugün, dünyanın en büyük şirketleri, çalışma alanlarını ferahlatma ve sosyal anlamda çalışanların özgür hissedebileceği ortamları yaratma yoluna gitmektedirler. Şirketin içine kurulabilecek oyun alanları, müzik dinleme sistemleri, çocuk bakım tesisi, spor alanı gibi ülke şartlarımıza göre hayal gibi gelen etmenler, Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa’nın bazı ülkelerinde uygulanan sıradanlaşmış yöntemlerdir. Bu şekilde, çalışanlar bağlı oldukları şirketleri daha çok sahiplenerek, işletmeleri evleri gibi görmektedirler. Kendini güvende ve rahat hisseden çalışan, şirket adına varını yoğunu ortaya koymaktadır.
Bir diğer moral ve motivasyon kaynağı ise, çalışanlara verilen değeri kanıtlamak adına, doğum günü kutlamaları, ayın elemanı seçimi gibi bilindik ve kolay uygulanabilir yöntemlerdir. Bu sayede çalışan kişi, şirket nezdinde önemsendiğini anlayarak, işine dört elle sarılacaktır. Çalışanların birlik ve beraberliğinin sağlanması da bir başka motivasyon kaynağıdır. Düzenlenen partiler, ailelerin de kaynaştığı piknikler, çeşitli toplu aktiviteler, çalışanların birbirlerine olan dayanışma duygusunu kuvvetlendirecek, güvenli ve mutlu hissedilmesi sağlanacak ve sürekli başarı yakalanacaktır.
Sonuç olarak, çeşitli yöntemlerle çalışanları mutlu etmek mümkündür. Moral ve motivasyon artışının yapılan işlere yansıması da verimlilik ve kaliteyi artıracaktır. Verimlilik ve kalitenin birlikte arttığı her firma, kaçınılmaz olarak daha fazla kar edecektir. Hem kişisel başarı hem de kurumsal başarı artacak ve nihai amaca ulaşılacaktır.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Erhan Çelik'ten romantik poz...
Erhan Çelik'ten romantik poz...
"Demir’imiz 1 yaşında. Çok mutluyuz"